Sorunuz mu var: 0 553 754 32 38
Yazar Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Yazar Kayıt
Kitap çıkarmak ve kayıtlı yazar olmak için başvuru yapın.
Hemen Başvuru Yapın
Yazar Hizmetleri
AnasayfaDuyuru ve HaberlerKitabınız Raflarda Kendine Yer Bulabilecek mi?

Kitabınız Kitapçılarda Satışa Sunulur mu?

Kitabınızın baskı işlemi bittikten sonra kitapçılardaki raflarda yer alması mümkün mü? Kitabınızın raflara girmesi için ne yapmalısınız?

Kitabınız Raflarda Kendine Yer Bulabilecek mi?

KİTAP BASIM PAKETLERİ
KİTAP BASIM YAZILARI
HİZMET PAKETLERİ
 • Kitabınız kitapçılarda satışa sunulur mu?

 • Kitabınızın kitapçı raflarında kendine yer bulması mümkün mü?

 • Kitabınızın baskı işlemi bittikten sonra kitapçılardaki raflarda yer alması mümkün mü? Kitabınızın raflara girmesi için ne yapmalısınız?

 

Kitabınız basıldı ve büyük bir mutlulukla elinize aldınız. Fakat istiyorsunuz ki kitabınız, kitap mağazalarında raflarda da yerini alsın. Çünkü rafa giren kitabın satacağını düşünüyorsunuz ve hatta internetten alışveriş yapmayı birçok tanıdığınız ret ediyor. Kitabınız kitap mağazalarında kendine yer bulabilir mi?

 • Önce bazı bilgiler vererek başlayalım. Elimde 2017 yılına ait istatistik var.
 • 2017 yılı içerisinde Türkiye'de basılan toplam kitap sayısı 128 bin.
 • Yani 128 bin farklı kitap basılmış. Bunların her birinin sırt kalınlığının 1 cm olduğu varsayarak sadece bir yıl içerisinde basılan kitapları yan yana koyduğumuzdaki mesafe 128000*1=128000 cm eder, yani 1280 metre.
 • Şimdi büyük bir kitapçı düşünelim. 20 metre*20 metre=400 metrekarelik bir mağaza olsun.
 • 400 metrekarelik bir mağazanın duvar uzunluğu 4*20=80 metredir.
 • Bu mağazanın hiç camı olmadığını ve tüm duvarlarının en aşağıdan yukarı kadar 10 sıra kitap rafı olduğunu düşünelim.
 • Toplam raf uzunluğu 80*10metre=800 metredir.

Bu hesaba göre sadece bir yıl içerisinde basılan kitaplardan birer adet alsak dahi 400 metrekarelik bir mağaza yeterli gelmemektedir. Cumhuriyet tarihi itibariyle geçen 95 yılı düşünecek olursak bir şehir büyüklüğünde bir kitap mağazası olsa her kitaptan bir tane koyarak ancak sığdırabiliriz.

Her yazar kitabının kitapçı raflarında olmasını arzu etse de bunun fiziken mümkün olmadığını basit bir matematik hesabıyla görmüş olduk.

Özellikle ilk kitaplarını çıkaran yazarlar ve hele hele şiir kitaplarını çıkaran şairler için kitapçı raflarına girmek oldukça zordur.

 

Peki basılan bir yeni kitap nasıl mağazalara girecektir, bunun formülü nedir?

 1. İlk kural her zaman dediğimiz gibidir, içeriği değerli bir kitabınız olmalıdır.
 2. Mesela diyelim ki İstanbul'un Altunizade ilçesinde yaşayan bir öğretmensiniz ve görev yaptığınız okul da burada ve hatta doğduğunuz semt de burası olsun. Yani tüm çevreniz bu semtte. Bu semtte yaşayanlar alışveriş için Capitol AVM'yi kullanma ihtimali oldukça yüksektir. Sizin kitap çıkardığınızı duyan ve bunu edinmek isteyenler bu AVM'deki kitapçıya sizin kitabınızı sormaya başlayacaktır. Kitabı soranların sayısının artması üzerine mağaza işletmecisi bu kitabı dağıtım firmasından talep ederek raflarına koyacaktır. Ama Batman ilindeki bir kitapçıdan hiç talep edilmediği için kitabınız oradaki kitapçının rafına girmeyecektir. Yani ikinci kural temel ekonomi kuralı talep olursa arz da olacaktır.
 3. Üçüncü kural ise ikinciden farklı olmamakla birlikte işleyişi farklıdır. Günümüzde kitapçılar raflarına koyacağı kitapları doğrudan yayınevlerinden değil de kitap dağıtım firmalarından temin etmektedir. Kitap dağıtım firmalarının ise gelişmiş stok sistemleri vardır. Eğer bir kitap internet üzerinden çok satılmaya başladıysa hem kitap dağıtım firmaları bu kitapları kitapçılara göndermek isteyecek, hem de kitapçılar bu kitapları talep etmeye başlayacaktır. Yani iyi bir internet satış rakamı kitapçı raflarına girmek açısından oldukça gerçekçi bir veridir. Bu iyi rakam benim istatistiğime göre bir yıl içerisinde 4 bin-6 bin arası satıştır. İnternet üzerinden bu satış rakamlarına ulaşan kitapların hemen hemen kitap satan her yerde görmek mümkündür.

Son sözüm ise şudur, raflara odaklanmayın, okurunuza odaklanın. Okurun kalbine, ruhuna, zihnine giren kitaplar önünde sonunda raflara girecektir.

Selam ve sevgiler.
Emrah Çelik
Tilki Kitap Kurucusu

 

Kitap Çıkarmak İçin Kılavuz Yazar sistemi interaktif olarak yazalarımızın kitap ve hizmetleri hakkında tüm işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde yönetmesini sağlar Tilki Kitap Yayınevi sayesinde kitaplarınızı dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz.
©2008,2019, Tilki Kitap Yayınevi Ticaret Sicil No: 666496 Kitap Şeyleri ve Dış Tic. Ltd. Şti ortak iştirakidir.

İletişim Bilgileri

Kitap Baskı Bilgi Merkezi


M. Hizmetleri : 0 553 754 32 38
Fax               : 0 850 304 22 03
Telefon         : 0 850 304 22 03
E-Posta        : iletisim@tilkikitap.com
Web             : www.tilkikitapyayinevi.com

Numaranızı Yazın Sizi Arayalım