Sorunuz mu var: 0 553 754 32 38
Yazar Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Yazar Kayıt
Kitap çıkarmak ve kayıtlı yazar olmak için başvuru yapın.
Hemen Başvuru Yapın
Yazar Hizmetleri
AnasayfaDuyuru ve HaberlerKitabınızın Bir Yayınevindeki Süreci

Kitabın Baskı Sürecindeyse

Bir yayıneviyle anlaşma sağlayarak kitabınızı çıkarmak için teslim ettiniz. Bu aşamadaki işlemler nelerdir?

Kitabınızın Bir Yayınevindeki Süreci

KİTAP BASIM PAKETLERİ
KİTAP BASIM YAZILARI
HİZMET PAKETLERİ

Kitabın baskı sürecinde hangi işlemler gerçekleşir?

Kitabınızın yayınevindeki süreci nedir*

Bir yayıneviyle anlaşma sağlayarak kitabınızı çıkarmak için teslim ettiniz. Bu aşamadaki işlemler nelerdir?

Çoğu yazar kitabını basılması için bir yayınevine teslim eder ve bundan sonra neler olup bittiğinden nadiren haberi olur. İyi bir yayınevi kitabın yazardan alınıp satışa kadar olan tüm sürecinde yazarı bilgilendirir ve hatta olurunu alır veya almalıdır. Bu yazımda kitabın yazardan alınarak baskıya girmesine kadar olan süreci iş sırasın göre yazdım. Faydalı olması dileğiyle.

 

Kitap Baskı Süreci (Yayınevi dosyayı aldıktan sona)

Sözleşme: Kitap basımı için bir yayıneviyle anlaştığınızda yapacağınız ilk işlem sözleşmedir. Yayınevinin size vaat ettiği her hususun sözleşmede olup olmadığını muhakkak kontrol edin.

Bazı yayınevleri kitapları rehin alır. Beni çok rahatsız eden bir husustur bu. Bu şu demektir, yayınevi belirli bir süre için kitabın telif haklarının kendisinde olduğu dikta eder. Bu gayet tabiidir. Fakat bu 5-10 yıllık gibi bir süreyi kapsıyorsa yayınevi burada şu amacı gütmüş olabilir: "Eğer bu kitap tutarsa elimde kalsın, uçmasın!"

Sözleşmede bunun ya makul bir sürede, ya da makul bir sayıda olmasını talep edin. Örnek vermek gerekirse "iki yıl için azami 10 bin adet" gibi.

Sözleşmede aranması gereken diğer konu, sözleşmenin şartlarının yayınevi tarafından yerine getirilemediği veya zamanında getirilmediği veya eksik yerine getirildiğinde yazarın hakları nelerdir. Yazarın sözleşmeyi feshetme isteğinde ne gibi yaptırımlar söz konusu olacaktır. Bazı yayınevleri yukarıdaki örnekteki gibi yazarın sözleşmeyi feshetmesi durumunda astronomik tazminat ücretleri ödeme mecburiyetinde bırakırlar. İnsan o rakamların olduğu bir kağıda ne sebeple olursa olsun imza atarken endişelenmeden yapamaz.

 

Mali Hakların Kullanımına İlişkin İzin Belgesi: Bu belge her sanat eserinde eser sahibinin belirli süre veya adet için belirlenen hakları bir firmaya, şahsa teslim ettiğinin göstergesidir. Kitap için olanın tam adı şudur: "Mali Hakların Kullanımına İlişkin İzin Belgesi Ek-3 Form-3" Hemen aşağıda örneğini paylaştım, orjinalini indirmek isterseniz http://kitapcikar.com/uploaded_files/mali-hak-izin-belgesi-kitap.doc linkine tıklayarak indirebilirsiniz.

Bu belge yazar için bence sözleşmeden daha önemli. Çünkü yayınevi bu belgeyle Yayıncılar Federasyonuna başvurur ve yazarın burada izin verdiği kadar bandrolü alır.

Peki kitapta bandrol nedir, ne iş yarar?

Bandrol kitapların arkasındaki parlak, kare, küçük bir etikettir. Dikkatli bakılırsa her bandrol üzerinde bir numara olduğu gözükecektir. Bu numaraların her biri birbirinden farklıdır. Ve bir kitaptaki numara dünya üzerindeki başka hiçbir kitapta olamaz. Buradan kastım şudur, mesela sizin kitabınız bin adet basılacak, her bir kitapta farklı bir numarası olan bandrol olacaktır, yani bin tane farklı numarası olan bandrol her kitabın arkasına yapıştırılacaktır. Dolayısıyla herhangi bir zamanda kendi kitabınıza sipariş vererek arkasındaki bandrol numarasından size ait bandrollerin kullanılıp kullanılmadığına bakarak yayınevini denetleyebilirsiniz.

 

Peki yazar kendi kitabına verilen bandrol numaraları nereden öğrenebilir?

Yayınevi yazardan aldığı "Mali Hakların Kullanımına İlişkin İzin Belgesi Ek-3 Form-3"le Yayıncılar Federasyonuna başvurduktan sonra Yayıncılar Federasyonu bu belgede yazdığı kadar bandrolü yayınevine teslim eder. Teslim ettiği evrakta kaç adet bandrol verildiği ve bu bandrollerin seri numarası da belirtilmektedir. Yayınevi size bu evrakı sunmuyorsa muhakkak talep edin. Örneğini aşağıda paylaşıyorum.

 

ISBN Aşaması: Yayınevi sözleşmede belirtilen esaslarla Kültür Bakanlığı sistemi üzerinden Yayıncı Sertifikasıyla yazarın kitabı için bir ISBN talep eder. Kültür Bakanlığı da bu kitap için bir ISBN atar. Bandrolde her bir kitaba ayrı bir numara atanırken burada ise bir kitaba bir numara atanır. Yani Savaş Sanatı diye bir eseriniz var ve bundan 1000 adet basılması için yayıneviyle anlaştınız. Bu 1000 adetin her birinde ayrı numaralı bandrol varken, ISBN hepsinde aynıdır.  Bir örnekte şöyle verebilirim bandrol numaraları kitabın stok takip numarasıyken, ISBN ürün kimlik numarasıdır. ISBN de bütün dünyada her kitaba yalnızca bir defa verilir. Yeni bir yayıneviyle anlaşırsanız veya kitabın içeriğinde değişikliğie giderseniz yeni bir ISBN alınması icap eder. Bu ISBN numarası kitabın arka kapağında ve iç sayfalardaki künye bilgilerinin olduğu yerde bulunmalıdır.

Kültür Bakanlığı bu ISBN atamasını on-line yaptığından bir evrak yoktur. Ama ekran görüntüsü veya Kültür Bakanlığından gelen e-posta yazar tarafından talep edilebilir. Örneğini aşağıda paylaştığım gibidir.

 

Editasyon Süreci: Editasyon, redaksiyon, son okuma... kavramlar konusunda maalesef ortak bir tanım geliştirilmiş değil. Kimi yayınevinin redaksiyon olarak yaptığı bir işi öteki yayınevi editasyon olarak tanımlayabiliyor. Bu sebeple kavramların ayrıntısına girmeyeceğim. Bu işlem kitabın içeriğinin yazım, imla kurallarına göre incelenmesi ve hataların giderilmesi olarak tanımlanabilir. En kapsamlısı metni yeniden yazmak, en hafifi ise son okuma kontrolü olarak anlatsam yerindedir.

Çalışacağınız yayınevinden editasyon işlemi yapıp yapmadığını kesinlikle öğrenin. Hatta maliyeti daha yüksek olsa da en kapsamlı editasyonu yapan yayınevini tercih edin.

Bazı yazarlar kitap baskı maliyetlerini düşürmek için editasyon işlemini kendisinin veya iyi okur olan bir arkadaşının veya Türk Dili Edebiyatı okumuş komşu kızının yaptığını söylemektedir. Bunu asla yapmayın. Her Türk Dili Edebiyatı mezunu veya iyi bir okur editör değildir. Hele ki "kendi dosyasının editörlüğünü yapmak" kavram olarak bile saçmadır. Çünkü bu bir editasyon değil kendi yazdıklarını gözden geçirme olur. Ne kadar çok göz değerse o kadar kusur eksilir.

Bazı yayınevleri ise dosyayı aldıktan sonra editasyon işlemi yapmakta ve yazara sunmadan bir sonraki aşamaya geçmektedir. Yayınevinden editasyon işleminde nelerin değiştirildiğini muhakkak işaretleyerek size gönderilmesini talep edin. Bu hem dosyanızda ne gibi değişiklikler yapıldığını hem de hatalarınız görme fırsatını sağlar. Böylece bundan sonraki yazılarınızda aynı hataları yapmamış olursunuz.

 

 

Süreç henüz burada bitmedi yazının devamı gelecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Selam ve sevgiler

Emrah Çelik

Tilki Kitap Kurucu

 

 

 

 

Kitap Çıkarmak İçin Kılavuz Yazar sistemi interaktif olarak yazalarımızın kitap ve hizmetleri hakkında tüm işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde yönetmesini sağlar Tilki Kitap Yayınevi sayesinde kitaplarınızı dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz.
©2008,2019, Tilki Kitap Yayınevi Ticaret Sicil No: 666496 Kitap Şeyleri ve Dış Tic. Ltd. Şti ortak iştirakidir.

İletişim Bilgileri

Kitap Baskı Bilgi Merkezi


M. Hizmetleri : 0 553 754 32 38
Fax               : 0 850 304 22 03
Telefon         : 0 850 304 22 03
E-Posta        : iletisim@tilkikitap.com
Web             : www.tilkikitapyayinevi.com

Numaranızı Yazın Sizi Arayalım