Sorunuz mu var: 0 553 754 32 38
Yazar Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Yazar Kayıt
Kitap çıkarmak ve kayıtlı yazar olmak için başvuru yapın.
Hemen Başvuru Yapın
Yazar Hizmetleri
AnasayfaDuyuru ve HaberlerKitabınızı Çıkarmak İçin Yayınevi Arayışı

Kitabınızı Çıkarmak İçin Yayınevi Aramak

Kitabınızın yazım işlemleri bittikten sonra hangi yayınevine başvurmalısınız. Kitabınızın basılması için doğru yayınevini nasıl bulursunuz?

Kitabınızı Çıkarmak İçin Yayınevi Arayışı

KİTAP BASIM PAKETLERİ
KİTAP BASIM YAZILARI
HİZMET PAKETLERİ
  • Kitabınızı çıkarmak için yayınevi bulmak.

  • Kitabınızı çıkarmak için yayınevi aramaya mı başladınız?

  • Kitabınızın yazım işlemleri bittikten sonra hangi yayınevine başvurmalısınız.

  • Kitabınızın basılması için doğru yayınevini nasıl bulursunuz?

 

Başka bir yazımda 2017 yılı için basılan kitap sayısının 128 bin farklı eser olduğunu belirtmiştim. Bunun için de ders kitabından tutun da teknik kitaplara kadar her türlü eser mevcuttur. Türkiye'de faal yayınevi sayısı ise kaba bir tahminle 2 bin kadardır. Yani yayınevi başına senelik 64 farklı eser düşüyor. Bazı yayınevleri bir senede bin kitap yayınlarken, bazıları ise senede sadece bir kaç kitap yayınlamaktadır.

Peki yazdığınız kitabı çıkarmak için hangi yayınevine göndereceksiniz?

Bu iki bin yayınevinden hangisi sizin için doğru adres. Bunun için yayınevlerini kategorize ederek size yol haritanızı çizmeye çalışacağım. Yayınevlerini kategorize ederek isimleri ben yakıştırdığım için bu isimlerle sanki genel bir sınıflama varmış gibi algılamamalı. İsim olarak böyle bir sınıflandırma olmasa bile, işleyiş olarak kesinlikle böyle bir sınıflandırma vardır.

Uzmanlık Yayınevleri: Bu yayınevleri belli konularda uzmanlaşmıştır ve bu uzmanlaştıkları alanın dışındaki kitapları basmazlar. Mesela hukukla ilgili bir kitap yazdıysanız, yalnızca hukuk konusunda kitap basan bir yayınevi bulmanız doğru bir hareket olacaktır. Çünkü bu konuyla ilgili kimselere ulaşmanız bu açıdan daha kolay olacaktır. Örnek verecek olursak, hukuk kitapları basan bir yayınevinin kitaplarının, hukuk fakültesinin hemen yanı başındaki bir kitapçıda kendine yer bulması çocuk kitapları basan bir yayınevine göre çok çok olasıdır. (Çocuk kitabı basımı hakkında çok fazla soru geliyor, bu konuya ayrıca bir yazıda ele alacağım.)

Kurumsal Yayınevleri: Bu yayınevleri bir kaç kuşak önce kurulmuş veya güçlü bir sermaye tarafından desteklenen yayınevleridir. Bankalara ait yayınevlerini de bu kategoriye alabiliriz. Genel işleyişi, dağıtım ağları, çalışanları sistematiği oturduğu için seçici olmak gibi bir lükse sahiptirler. Yani istediğiniz kadar çabalayın hatta para teklif edin eğer siz bu yayınevlerinin politikalarına uygun değilseniz kitabınızı baskıya almazlar. Seçicilikleri ticari kaygıların önündedir, çünkü ticari olarak oturmuş bir sisteme sahiptirler.

Peki yazdığınız kitabı bu kategorideki yayınevlerine göndermeniz durumunda basılır mı?

Bir şarkının sözleri aklıma geldi önce onu paylaşayım:

Deli gibi sevsem de 
Çok çabuk vazgeçerim 
Huyum suyum kurusun 
Ben seçilmem seçerim...

 

Yani huyu suyu kurusun! Bu yayınevleri seçilmez, seçerler. Gönderilen dosyaların çoğuna dönüş yapmazlar. Fakat cevap vermeme nezaketsizliği sebebiyle çok eleştirildiklerinden artık şu diyaloglarla da karşılaşabilirsiniz:

Yazar: Merhaba, ben iki ay önce bir dosya göndermiştim, sonucunu merak ettim.

Kurumsal Yayınevi: Dosyanız henüz inceleme aşamasındadır. İnceleme bitince size dönüş yapacağız.

Üç ay sonra...

Yazar: Merhaba, ben beş ay önce bir dosya göndermiştim, incelemesi bitmedi mi?

Kurumsal Yayınevi: Bu seneki yayın takvimimiz dolu olduğundan önümüzdeki sene içerisinde değerlendirilecektir.

Bu yayınevlerine içeriden veya dışarıdan kuvvetli bir referans bulmadan dosya gönderdiğinizde genel olarak kabul edilmeyecektir.

 

Popülist Yayınevleri: Bu yayınevleri "sağlamcı" yayınevleridir. Hatta "avcı" yayınevi de diyebilirim. Bazen onlar ava çıkar, bazen de av onların ayağına gelir. Ticari kaygı ve popülizm her şeyin önünde gelir. Genelde sosyal medya fenomenlerinin, magazinsel şöhretlerin kitapları bu kategorideki yayınevlerinden çıkar. Bu yayınevleri için ticari kaygılar içerikten önde gelir. Bu yayınevlerine dosyanızı gönderirken, dosyanızın içeriğinden ziyade sosyal medya takipçilerinizin sayısından, hangi ünlüleri tanıdığınızdan vesaire bahsetmeniz gerekir. Zaten çok popülerseniz onlar sizi bulacaktır. Hatta yazdığınız bir kitabınız yoksa bile "size bir kitap yapma" teklifiyle geleceklerdir.

Münzevi Yayınevleri: Bu yayınevleri benim en sevdiğim kategorideki yayınevleridir. (Maalesef ben yayınevini münzevi kategoride tutmayı başaramadım.) Kurumsal yayınevleri gibi seçicilikleri vardır, kitap satışlarına ve popülizme odaklanmazlar. Kitabın içeriği her şeyin önündedir. Genelde iyi bir okur ve yazar olan bir kişi tarafından yönetilirler ve çoğunlukla da çalışan tek kişi de odur. Reklam, sosyal medya gibi konularla çok ilgilenmezler. İçeriği iyi bir kitabı basmış olmakla yetinirler. Çok kaliteli ama sayıca çok az bir takipçi kitleleri vardır. Genelde kapitalizmin kurallarına uymazlar bu yüzden her sene iflas etmeleri muhtemel gözüyle bakabiliriz.

Bu yayınevleri iki veya üç kuşak çizgisini bozmadan ve kapitalizmin kurallarına asgari seviyede uyarak devam edebilirlerse kurumsal yayınevi kategorisine geçer. Ama genellikle bu işin meftunu olan kişinin yaşlanması veya ölmesiyle bu yayınevlerinin de ömrü son bulmuş olur.

Eğer içeriğiniz iyiyse, entelektüel değer sizin için kıymetliyse, kitaplarınızın satış rakamları hiç de umurunuzda olmayacaksa, kitapla şöhret olma derdi de taşımıyorsanız kesinlikle bu yayınevlerine başvurmanızı tavsiye ederim.

 

Bir Şans Yayınevleri: Bu yayınevlerinin temel felsefesi "parayı ver düdüğü çal" veya "ne kadar akçe, o kadar köfte"dir. Ayrıntıları değişiklik gösterse de temel işleyişleri böyledir. (Kurucusu olduğum yayınevi de bu sınıfa girmektedir.) Genellikle yazarlık yolculuğuna ilk başlayanların tercih ettiği veya tercih etmek zorunda kaldığı yayınevleridir. Şiir kitaplarının az satması sebebiyle bir çok şair de bu yayınevlerini tercih eder.

Bu yayınevleri kitap atölyesi gibidir. Yazar kitabı için aklından geçenleri söyler, yayınevi bu talepler karşılığındaki hizmetler için bir ücret talep eder, yazar ödemesini yapar ve ürünün çıkışını bekler. Yayınevi de işi bitirir. İyi bir ustanın elinden iyi bir iş, kötü bir ustanın elinden kötü bir iş çıkması kaçınılmaz olduğundan bu kategorideki yayınevlerini tercih etme durumunuzda muhakkak daha önce çalıştığı yazarlarıyla iletişime geçmeli veya forumlarda bilgi aranmalıdır.

Bu yayınevlerinin artıları, kesinlikle size dönüş yaparlar, aylarca sizi bekletmezler. İçeriğiniz kötüyse bile kitabınızın basılmama ihtimali yok gibidir.

Bu yayınevlerinin eksisi, içeriği iyi bir eser içeriği çok kötü bir eserle aynı yayınevinden çıkmış olabilir.

Bir Şans Yayınevi deme sebebim şuydu, eğer içeriğiniz iyiyse başlangıç için tercih edebilirsiniz. İçeriği iyi kitap şanslı kitaptır.

 

Son söz olarak, hangi yayıneviyle çalışırsanız çalışın, "kitabım bin yıl sonra da memnuniyetle okunur" diyebilecek kadar iyi bir kitap yazın. İnsanların vakti değerlidir. Bu vakti çalakalem yazdıklarınızla çalmayın.

 

Selam ve sevgiler

Emrah Çelik

Tilki Kitap Kurucu

 

 

 

 

Kitap Çıkarmak İçin Kılavuz Yazar sistemi interaktif olarak yazalarımızın kitap ve hizmetleri hakkında tüm işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde yönetmesini sağlar Tilki Kitap Yayınevi sayesinde kitaplarınızı dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz.
©2008,2019, Tilki Kitap Yayınevi Ticaret Sicil No: 666496 Kitap Şeyleri ve Dış Tic. Ltd. Şti ortak iştirakidir.

İletişim Bilgileri

Kitap Baskı Bilgi Merkezi


M. Hizmetleri : 0 553 754 32 38
Fax               : 0 850 304 22 03
Telefon         : 0 850 304 22 03
E-Posta        : iletisim@tilkikitap.com
Web             : www.tilkikitapyayinevi.com

Numaranızı Yazın Sizi Arayalım